Контрол върху парите ти
Лятото мина, спомените от него остават, но заедно с тях остава и дирята на похарчените в повече пари. Със сигурност до такава констатация достигат повечето българи, защото по време на почивка хората са склонни да харчат повече и по- необмислено. Харчат спестени, а в доста от случаите и пари от кредити или кредитни карти. Каквото и да говорим, финансовият баланс е нарушен.
Как трябва да постъпим за да контролираме парите си?
Оценете щетите
Оценете щетите и с тази първа стъпка ще можете да сложите началото за въвеждане на ред във финансите си. Така ще установите реалното си финансовото си положение и ще сте наясно с какви дългове трябва да се справите.
Проверенет банковите си сметки, обърнете внимание на неотдамнашните тразакции, които сте извършили, както и на текущите салда.
Направете разшивровка на разходите си
Най- добрата разшивровка на разходите се постига със съставянето на реалистичен домашен бюджет.
Навярно всеки от Вас е чувал за бюджет. Обикновено това понятие се използва в икономиката и бизнеса, като в него се съдържат планираните всички очаквани приходи и разходи в дадена бизнес структура за определен период от време.
Домашният бюджет по нищо не се различава от бюджетите на стопанските и икономически единици. Всясо семейство или сам един човек е огледало на по- големите структурни единици, каквито са държавата, областта, градът, селото, производственото предприятие, финансовата институция и т. н. Всички те разполагат с определени парични или материални средства, постъпващи под формата на приходи и съответно имат разходи, които отново со под формата на парични средства или материални такива.
За това е е време да съставите Вашия домашен бюджет в който да опишете месечните си приходи и разходи. В тях трябва да намерят място всички постоянни разходи, каквито са битовите сметки и всичко останало, както и всички постоянни приходи- заплати, приходи от наеми и т. н. Така, когато теглите чертата ще сте наясно с това с което разполагате, имате ли дългове, какви са техните размери и т. н. Ако това което сте установили не Ви удовлетворява и се налага да направите преоценка за да стъпите отново на твърдо, то ще трябва да прегледате по задълбочено разходната част и да се опитате да намалите или премахнете изцяло някои от разходите за да може да компенсирате появилата се "дупка". Освен това, по този начин ще можете да разберете и срока, който Ви е необходим за да стъпите отново на крака.
Как може да намалите разходите
Помислете, когато сте на работа да си носите домашно приготвена храна от вкъщи, вместо да се храните в заведение или да закупувате приготвена храна. Друг разход, който може значително да бъде намален е разходът за транспорт до работата в случай, че използвате личен автомобил. Заменете го с градския транспорт, който ще Ви излезе значително по- евтин. Също така преценете разстоянието до Вашата месторабота и дали то позволява да се придвижите пеша или пък с велосипед. Така ще можете да спестите напълно разхода за транспорт и в същото време ще направите и жест към Вашето здраве, като го заредите с физически движения. Направете анализ на въможностите за допълнителни средства за печелене на пари. Например можете ли да работите извънредно в работата Ви или пък да си намерите допълнителна работа в извънработно Ви време или през почевните дни.
Краткосрочни решения за покриване на непосрествени нужди
Понякога се оказва, че сроковете Ви притискат и нямате кой знае какъв избор за да закрепите създалата се неприятна ситуация. Заплатата е далеч, а имате разходи, които са обвързани със срокове, нетърпящи отлагане.
Тогава заложете на близки и приятели, които имат финансовата възможност да Ви заемат пари за кратък срок от време.
Друг вариант са бързите кредити, но трябва да сте наясно, че те влекат след себе си много високи разходи от 50 и повече процента след отпускането на договорените суми и трябва много ясно да прецените риска със сключването на такъв кредит. Иначе те са удобни, защото се кандидатсва онлайн и сумите се получават почти веднага.
Няма коментари:
Публикуване на коментар