Бърз заем за ваканция в чужбина

Easy Credit  MMoney.bg Ferratum Bulgaria

Кога за последно сте имали удоволствието да попътувате в чужбина, да се срещнете са различна култура от нашата собствена, да видите различен свят, различен манталитет и да чуете различен език?
Фестивал на лалето в Истанбул! 3 нощувки със закуски в хотел Yalta 3* + автобус само за 220лв, от Елени Травел

Изплащат кредити със застраховки

Банките първо ще си търсят парите от полицата на длъжника

По-ясни правила за застраховките, които се сключват при взимане на кредит, ще бъдат въведени от началото на 2016 г. При взимане на ипотечен кредит например редица банки изискват да се сключи застраховка "Живот". Дори при потребителски кредити се предлагат полици, които да покриват вноските при временна загуба на работа или при смърт на длъжника.

Тече страхотен предизборен рекет над банките. Да му мислят потребителите



Тече страхотен предизборен рекет над банките. Да му мислят потребителите

„Най много се лъже преди война, преди избори и след лов”
Отто Фон Бисмарк

Като се замислим, ако изключим лова, в момента сме свидетели и на двете останали ситуации.
Тук обаче ще разгледаме банките и банковата ни система, визиите на партиите за промяна на тази система, както и причините за исканите в момента промени.

Как да стана богат? Първо станете правилния тип човек

Източник: kadebg.com

Напоследък Фейсбук е моята новинарска мрежа.

Избягвам да гледам новини по две причини. Първо, прекалено черни са. Направо са някаква черна хроника. Седим си ние, нашето семейство, на масата, хапваме на вечеря, и междувременно забавляваме малката Николета, а телевизорът работи и вървят новините. И докато в един момент с половин ухо слушаме за последните реформи в министерството и/ли предстоящата визита на Мадона в Индонезия, изведнъж чуваме нещо брутално от рода на… е, да кажем просто – много, много гадни работи.

Кредитите ни най-скъпи в Европа


Имотите в София поскъпнаха с 1400 евро, но са 6 пъти по-евтини отколкото във Виена

Новини
Лихвите по ипотечните кредити в България са най-високите в ЕС. У нас средните лихви са 7,5%, докато в Германия са само 1,2%, сочат данни на компанията за недвижими имоти "ЕРА България".

Най-често допусканите грешки при използването на кредитна карта

Автор: Десислава Николова

Настоящият материал е част от образователната кампания за използване на кредитни карти, която се организира с подкрепата на Пощенска банка.

Макар и популярни, кредитните карти се оказват все още недостатъчно добре познати на българските потребители. Познаването на този банков продукт е от особено значение, тъй като кредитната карта е от онези банкови продукти, при които начинът на употреба определя разходите и цялостното оскъпяване за потребителя. По този повод употребата й може да бъде отъждествена с изразът „a sweet deal if played right“ (прев. „сладка сделка, ако си изиграеш правилно картите“). Именно поради това, през последните няколко години банките все по-активно насочват усилията си, целящи да образоват не само клиентите си, но и изцяло потребителите на банкови услуги. Банковите институции все повече осъзнават, че усилията им трябва да са насочени не само към привличане на нови клиенти, но и към задържане на вече съществуващите такива. Това е и целта на настоящия материал, който е част от образователната кампания за използване на кредитни карти, която се организира с подкрепата на Пощенска банка.

Сред най-често допусканите грешки сред потребителите са:

Част 1

1) Теглене на суми в брой

Една от най-често срещаните грешки, които потребителите допускат при използване на кредитната карта е като теглят често суми в брой от картата. Потребителите трябва да са наясно, че кредитната карта е вид електронен платежен инструмент, който е предназначен за покупки. Теглейки пари в брой от картата, за потребителя съществува потенциален риск да изпадне в невъзможност да обслужи впоследствие задължението към банката, което е в резултат от неправилното й използване. Теглейки пари в брой, освен лихва, потребителят дължи и такса за теглене на суми в брой, която варира в зависимост от това дали сумите се теглят от банкомат на банката – издател или от чужд банкомат. Стандартно таксите за теглене са по-ниски, ако средствата се усвояват през банкомат на банката, издала картата. Въпреки, че през последната година някои банки започнаха да предлагат промоции под формата на „без такса за теглене на суми“ размерът на тази такса често се пренебрегва, което е сериозна грешка. За да бъдем по-детайлни и приемем, че лимитът по картата е 3000 лв. и тези пари бъдат изтеглени на 8 части (7 пъти по 400 лв. и веднъж по 200 лв.) се оказва, че размерът на тази такса варира в широк диапазон при различните оферти. Поставяйки нещата в тази ситуация се оказва, че таксата за теглене от банкомат на банката варира между 20 и 80 лв., като в най-масовия случай тя се равнява на 50-60 лв. Таксата за теглене най-често представлява фиксирана сума, плюс процент от сумата, която се тегли, като в някои случаи има и долна граница, например – 2 лв. + 1,5%, мин. 3лв.

Може би най-големият недостатък на тегленето на суми в брой от картата е, че не може да се ползва гратисния период по нея. Както може би вече знаете, гратисният период е фиксиран от банката календарен период от време, в рамките на който банката не начислява лихва върху извършените покупки. Към настоящия момент повечето от банките предлагат безлихвен период по картата само при покупки с нея. Продължителността на гратисния период също е важен фактор при избор на карта, тъй като от него се определя времето, през което може да бъде ползвана картата като безлихвен заем. При различните карти гратисният период варира между 40 и 60 дни. При равни други условия, игнорирайки останалите фактори (лихва за покупки, теглене на суми в брой, такса за теглене, годишна/ месечна такса за обслужване), по-изгодна е онази карта, която е с по-дълъг гратисен период. Само по себе си обаче това не бива да е единствен критерий за избор на карта, като трябва да бъдат взети предвид и останалите по-горе фактори. За това ще стане дума малко по-надолу.

Преди известно време наш потребител беше отговорил на въпроса как използва кредитната си карта по следният начин: „Изтеглих сумата наведнъж и сега само плащам“. Ето това е пример не само за това как не бива да бъде използвана картата, но и за недостатъчно добро организиране на личните финанси. Дори и да се наложи по една или друга причина да бъде изтеглена сума от картата, заплащането на минимални месечни вноски също не е решение, защото ако потребителят не заплати цялата усвоена сума , той най-вероятно няма да може да използва гратисния период по картата. Минималната погасителна вноска всеки месец е между 3 и 5% най-често върху усвоения кредитен лимит, увеличен с начислената лихва за базовия месец, както и просрочени лихви (ако има такива) и главница. Стандартно, както споменахме, за да се ползва гратисния период е необходимо до края на текущия месец (до определено от банката падежно число) клиентът да погаси задълженията, формирани до края на предходния месец.

Съветът ни тук е: операциите, свързани с теглене на суми в брой от картата да бъдат сведени до минимум и избягвани.

2) Не се сравнява Типичния годишен процент на разходите

Тази грешка се допуска от голяма част от потребителите при избор на оферта. Макар и да има своите недостатъци, Типичният ГПР е добър ориентир за оскъпяването, макар и самият показател да е условен. Трудностите при сравняване на общото оскъпяване (ГПР) по картата произтичат от това, че тя е гъвкав кредитен продукт, без предварително установен размер и срок на изплащане. Лимитът по картата е строго индивидуален и се определя в зависимост от платежоспособността (доходи, имущество и др. фактори) на всеки клиент. За нуждите на съпоставимостта обаче, Законът за потребителския кредит дава указания. Когато срокът и размерът на кредита не могат да бъдат установени, се приема, че той е от 3000 лв. и ще се издължава на 12 равни месечни погасителни вноски.

Така при равни други условия изгодната за потребителя оферта е тази с най-нисък ГПР. Основно предимство на този показател е, че отчита всички разходи по конкретната карта - лихвени проценти (при покупки и теглене на суми в брой), такси (за одобрение, издаване на карта, годишна или месечна такса за обслужване, такса при теглене на суми в брой и дори за обслужване на сметка по картата). Грешката, която се допуска често от хората, които избират кредитна карта е като сравняват поединично или по няколко от следните разходи:

- Продължителност на гратисния период
- Лихва при покупки
- Лихва при теглене на суми в брой
- Годишна/месечна такса за обслужване
- Такса при теглене на суми

Един от основните недостатъци на ГПР като показател е, че не отчита отстъпките и бонусите по картата, както и програмите за лоялност. Тези предимства от ползване на картата трябва да бъдат проверявани поотделно. Това означава, че за потребителите ще бъде изгодна онази оферта, която е с най-ниско ГПР и при която отстъпките и бонусите са най-високи.

Съветът ни тук е: Като избирате оферта сравнявайте ценовия показател ГПР, но задължително обърнете внимание и на отстъпките, бонусите и програмите за лоялност, които Ви се предлагат.

Източник: www.moitepari.bg

Изгодни ли са офертите на изплащане без оскъпяване?

Интервю с Десислава Николова, Финансов анализатор в MoitePari.bg за News7

В желанието си за повече продажби в слабия следпразничен период, търговците предлагат и по-изгодни оферти за покупки на изплащане, включително и такива без оскъпяване. Реални ли са обаче отстъпките и за какво трябва да внимаваме?

Всичко, което трябва да знаете при частично предсрочно погасяване на кредит

Имате спестени средства и се колебаете дали да намалите с тях задължението си към банката. Може би сте пред дилемата дали да го направите или да задържите средствата по спестовен депозит или да ги вложите изгодно в друго начинание. Решението Ви трябва да се базира на известни финансови разчети. Ще се опитаме да Ви дадем подкрепа в тази насока.

Заемите за бизнес и за жилище поевтиняха още


Средната лихва по жилищните кредити в левове вече е 6.24%






Явлението "падащи лихви" в банковата ни система продължава, показва статистиката на БНБ за декември. Това се отнася и за заемите, и за влоговете.

Хората отказват да взимат нови заеми


Пазарът се движи само благодарение на кредитите на бизнеса, сочат данните на БНБ

Новини
Кредитирането продължава да е около мъртвата точка. Като основната причина за това са гражданите, които избягват да взимат нови заеми. Пазарът се движи само благодарение на кредитите на бизнеса, сочат данните на БНБ.

Особености при удължаването на сроковете на кредита

Разбира се, почти всеки кредит може да бъде предоговорен, освен онези, които са отпуснати за максималния възможен срок от време. Ако изпитвате затруднения по връщането, банката или кредитната институция, от която сте получили заема, ще ви консултира как да постъпите най-разумно.

Представена публикация

КАК ДА СПЕСТИШ И ОТ ИЗЛИЗАНЕ И ХРАНЕНЕ НАВЪН

СУТРЕШНОТО КАФЕ Направи си го сам в къщи. Ако си свикнал сутрин да излизаш набързо и да вземеш кафе на крак, преди да започнеш акт...

Popular Posts