Как да избегнем превръщането ни в жертва на измамници в мрежата
В тази статия ще Ви разясним подробно как работят интернет-измамниците и как да не попаднете в техните мрежи.
Със сигурност сте попадали на реклама за страхотните печалби в интернет. Най-вероятно сте получавали и загадъчно писмо от призрачен роднина, който иска да Ви даде определена сума абсолютно безплатно и точно сега. Тези примери трябва да предизвикат поне подозрение. Но когато човек за пръв път се сблъсква с такава уловка, той си мисли: "Ако това е вярно, а аз не отговоря на писмото ще пропусна този джакпот. Никога няма да си го простя! ", Така интернет измамниците постигат целта си.
Интернет измамите процъфтяват, докато гледаме следващия видеоклип или търсим своята половинка в сайт за запознанства, както и когато комуникираме в социалните мрежи или просто сърфираме в сайтове за търсене на нещо специално. В почти всички измамни схеми, мошеници разчитат на три от нашите чувства: любопитство, алчност и страх. Измамниците в мрежата търсят и намират начини за получаване на номера на банкова Ви карта, данни за електронните Ви сметки и дори на парите Ви в брой.
Видовете измами в интернет са много различни и могат да вариратот невинни детски рисунки от социалните мрежи до подредени финансови пирамиди. Да започнем с тях.
Финансови пирамиди
Схемата е стара и се състои в това, хората да инвестират пари срещуобещани дивиденти. Първите вложители получават печалбата си от вложенията на новите членове. Някои ги наричат инвестиционни фондове. Ето как работят: По пощата или просто в браузъра ви предлагат да инвестирате пари в ценни книжа, за да продължите да играете на борсата. Те гарантират стабилен и висок доход, възможност за връщане на парите по всяко време. Могат дори да Ви осигурят достъп до личния ви акаунт, където ще видите как получавате начислена лихва по сметката Ви. Проблемите ще се появят, след като решите да изтеглите пари си. Те могат да бъдат технически проблеми, проблеми със сървъра, вътрешни повреди, "магнитни бури или лошо предсказание на на хороскопа Ви" - всичко може да бъде намесено. Накрая просто ще престанат да отговарят на обажданията Ви и на Вашите писма.
Как да разграничим финансова пирамида
Обърнете внимание на данните за контакт. Най-често този вид измамници приемат имената на реални фондови борси, като леко ги променят. Ако сайтът няма точен физически адрес, телефонен номер за директен контакт и номер на лиценза, тогава си струва да се замислите дали изобщо има такава компания. Сериозните фирми се стараят да бъдат достъпни и затова дават пълна информация за себе си. Ако видите само имейл адреса и мобилния номер - затворете веднага.
"Нигерийски писма"
Името на този метод на измама е избрано заради текста на едно от първите такива писма. В писмото, предполагаемият властен нигерийски богаташ моли за съдействие за да изтегли пари от блокираната си сметка срещу награда за съдействието. Получателят на писмото прехвърля известна сума пари, за да уреди формалностите, а "богаташът" просто изчезва.
По-късно такива писма идват от други богати африканци, които твърдят че нямат никой на когото да оставят пари си и спешно се нуждаят от банковата карта на жертвата, за да й ги прехвърлят. А всъщност се оказва, че това е начин за източване на банковата карта на жертвата. В такова писмо може да Ви бъде поискана лична информация: име, дата на раждане, данни за картата, номер на банкова сметка и др. Не се доверявайте и не предоставяйте такава информация на непознати!
Как да не попаднете в мрежата на измама с "Нигерийско писмо"
Не отваряйте писма във вашата поща, които са от неизвестни и подозрителни подателя. Веднага маркирайте тези писма като спам. Трябва да вярвате в чудеса, но не можете да вярвате на всички. Никой не дава пари точно по този начин.
Фалшива работа
"Искате ли да печелите повече сега?", "Печеля милион на седмица!", "Работя от дома и печеля повече от съпруга си!" Познати ли са Ви тези фрази? Интернет е пълен с такива съобщения за бързи и високи приходи. Навсякъде предлагат отдалечена работа от дома с добър доход. За съжаление, в действителност, намирането на такава работа е по-трудно, отколкото изглежда.
Как могат да Ви измамят
Анкета
Потенциалният работодател иска да попълните формуляра за регистрация, след което изисква да преведете пари, за да се плати обработката на въпросника. След прехвърлянето работодателят изчезва.
Наложен платеж
На жертвата се предлага да стане изключителен представител на всяка компания в региона. След онлайн интервюто се изпращат документи за регистрация по пощата. Когато жертвата дойде да вземе документите, се оказва, че трябва да плати пари при доставката. Лицето плаща, а работодателят вече е изчезнал.
Тестови задания
В интервюто се задават задачи и тестове, които впоследствие така и не се заплащат, въпреки обещанието за решаването им срещу определено възнаграждение. В този случай жертвата губи само време. За съжаление, това може да се случи не само с измамници в интернет, но и с много реални работодатели. След получаване на попълнените тестове, те казват, че кандидатът не отговаря на условията.
Как да се предпазите
- Никога не прехвърляйте пари на "работодател". Защото работодателят трябва да ви плати, а не вие. Добросъвестният работодател никога не взема пари за работа.
- Проверете фирмата. Потърсете в Интернет информация за организацията, прочетете отзивите. Не вярвайте на всички.
- Използвайте доказани сайтове за работа. Те се стремят и най-често проверяват работодателите, не публикуват подозрителни реклами и не маркират тези, на които може да се вярва.
Брачни измами
На сайтовете за запознанства или в социалните мрежи всеки може да се представи за когото си иска или за когото иска да бъдет. Дори и ако дълго време сте общували виртуално с даден човек и вече сте научили много за него, винаги остава риска принцът или принцесата да се превърне в тиква.
Онлайн измамникътазпространява фалшив профил: сладки снимки, измислени интереси, хобита, добавя приятели и общува, както всички останало. В кореспонденцията той обещава да бъдат верен и любящ до гроба. След известно време се оказва, че има финансови затруднения и моли за помощ. Необходими са му скъпи лекарства на болен роднина, пари за билети за да може да се осъществи заветната среща, да си плати вноската по кредита - всичко каквото може да се сетите. След като получи парите, изчезва във второто полувреме. Завинаги.
Как да не влезе в мрежата на Купидон
Просто не прехвърляйте пари, докато не се срещнете лично с лицето и сте напълно уверени в него. Любовта в Интернет може да се окаже алчна.
Опасни писма и съобщения
Както вероятно вече сте разбрали, измамите дебнат отвсякъде. Във факторите за злоупотреби могат да се превърнат реклами, рекламни съобщения и електронната поща. Чрез изпращането на спам и злонамерен софтуер могат да се опитат да получат пари.
Как да се предпазите
Не следвайте връзките от имейли и съобщения от неизвестни податели. Не отваряйте или не изтегляйте приложените файлове (особено с разширение .exe). Ако някакво странно писмо дойде от името на Ваш познат, свържете се с него чрез друг вид комуникация и изяснете какво точно е изпратил.
Ако приятел Ви поиска да му прехвърлите пари, обадете му се и проверете дали е вярно. Възможно е пощата Ви да е била разбита и да Ви пише scammer. Ако информацията е надеждна, то тогава изпращачът не би трябвало да се затрудни за да потвърди идтинността на писмото.
Фишинг
Фишингът е вид онлайн измама, чиято цел е използването на данни за вход, пароли и друга поверителна информация, с цел получаване на достъп до парични и потребителски сметки. Измамниците изпращат писмо от името на добре известна компания (онлайн магазин, социална мрежа, платежна система и др.) с молба да последвате връзката, за промяна на Вашата парола или пък да въведете данни за банковите Ви карти и код за потвърждение. Връзката води до фалшив сайт, който изглежда много подобен на този, който е истински. Жертвата въвежда данните и те незабавно попадат в ръцете на измамниците.
Как да се предпазите
Реномираните компании никога не изискват да предоставяте лични си данни. За тях те ще Ви помолят да се явите лично.
Онлайн пазаруване
Ние сме свикнали вече с лесниото и удобно онлайн пазаруване и измамниците вече го имат предвид. Видели сте неприлично евтини полет или яке? Не е грях да се възползвате, когато количеството на стоката или услугата е ограничено или на много по- ниска цена.! Но в такива случаи е вероятно да станете потвърждение на максимата, че скъперникът винаги плаща двойно.
За какво да внимавате:
Сюжетът. Измамниците наблягат на емоците на жертвата, като предлагат скъп продукт на известна марка или услуга с описание за: "Ограничено количество", "Последна оферта за най- ниска, нереална цена " и др. Замислете се дали известен бранд ще провежда такава елементарна политика за да продаде стоката си. Това би трябвало да предупреди купувача. Мошенниците разчитат на принципа "Колкото повече емоции, толкова по-малко внимание". Възможно е продавачът да започне да оказва натиск върху потребителя, опитвайки се да получи пари възможно най-скоро. Ако сте в ролята на потребител, не бързайте, разумно оценявайте действията им.
Предсрочно плащане. Сделката е опасна, ако продавачът изисква от вас да прехвърлите предплатената сума за стоките, като използвате анонимни платежни системи или като ги прехвърлите по сметка на лицето. Прочетете отзивите за продавача и не вярвайте на тези, за които нищо не е известно.
Липса на куриерска доставка. Уважаващите себе си компании винаги предлагат доставката на стоката да се извърши чрез куриерска услуга, като начина на разплащане се избира от клиента- по банков път или с наложе платеж.
Липса на информация за връзка и информация за продавача. Колкото по-малко данни за продавача, толкова по-малко доверие в него. Доказаните магазини нямат какво да крият и разпространяват колкото се може повече информация за себе си, за да им се доверят и лесно да намерят начин да се свържат с тях.
Интернет просия
Какъв е този свят, в който е трудно да се направим нещо добро? Просията в интернет набира скорост. Това са реклами в браузъри, уеб сайтове и социални мрежи с искане за материална помощ за сиропиталища, болни деца, възрастни и др. Измамниците създават копие от сайта на тази благотворителна организация, където променят подробностите за прехвърлянето на средства.
Как да се предпазим
Обадете се на благотворителна фондация или отидете лично и проверете данните. Надеждни източници ще ви дадат цялата информация и ще ви разкажат подробностите. Дали да прехвърлите пари сега зависи от Вас.
Вирусите
Вируси се срещат не само във флаш паметта, но и в интернет. Напълно е възможно в днешно време да изтеглите вируси и да им предоставите неволно цялата им необходима информация.
Същността на вируса е пренасочване от страницата на искания ресурс към фиктивно копие.
На "заразения" с вирус компютър, избирайки адрес на желан сайт, попадате на фалшив такъв. Тук се изисква въвеждане на потребителско име и парола, след което се показва страница, която се отнася за потвърждаване или активиране на акаунт чрез SMS на някакъв номер. Изпращането на SMS може да е е безплатно или с минимални разходи. Потребителят смята, че това е в името на повишената сигурност и се съгласява с всичко, като предоставя всички лични данни, а в някои случаи и пари на нарушителите. След това, от името на потребителя, приятелите му могат да получават имейли със спам или връзки. Профилът вече е разбит и парите са получени.
Обикновено тези вируси изпращат съобщения с линкове за сваляне на несъществуващи програми.
Как да избетнете такива проблеми
Ако сте засегнати от вирус, променете паролата за достъп до горепосочените услуги, преинсталирайте антивирусния софтуер. Не забравяйте, че надеждните ресурси няма да изискват допълнително разрешение от регистриран потребител, особено за пари.
Какво да направите, ако вече сте станали жертва на измамниците в интернет
Ако смятате, че сте станали жертва на онлайн измами, незабавно блокирайте банковите си карти. След това трябва да съобщите за нарушителите. Дори и да не сте забелязали злоумишлени, подозрителни действия, но случайно сте съобщили номера на банковата си картата на непознат, то веднага уведомете компетентните органи.. По-добре се презастраховайте за да запизите парите си.
Уведомете и обслужващата Ви банка
Банките реагират по различен начин на твърдения за измами. В някои случаи може да пишете в чат бокса на банката, в друг може да се обадите на горещата линия, трети пък изискват да посетите офиса им за да разкажете за случилото се.Важно е да запомните, че колкото по-рано подадете информация за измамниците, толкова по-добре.
Къде да съобщите за измамниците
Първо, трябва да се свържете с полицията и да съобщите за измамата.. Колкото по-бързо направите това, толкова по-голяма е вероятността нападателят да бъде намерен. Ако измамниците извършват своята дейност чрез сайт, тогава подайте сигнал за блокиране на сайта. В случай, че вредителите не могат да бъдат уловени, поне ще спестите парите на други потребители.
Няма коментари:
Публикуване на коментар