Покупка на имот с кредит – как да не ни излъжат
Васил Кендов
Draftis – кредитни консултанти
Какви са стъпките за покупка на имот с банков кредит?
- Първата, ама най-първата стъпка е срещата с мен. Разбирайте кредитен консултант, познаващ условията по кредити и практиките на банките. По този начин ще получите таканареченото „предварително одобрение на доходите”. Това ще ви даде ясна представа какъв размер кредит ще получите и до каква цена жилище ще успеете да си закупите. Хубаво е да знаеш докъде да се простираш.
- Харесвате си жилище и се свързвате с адв. Кендова. Естествено нито аз съм единственият финансов консултант, нито адв. Кендова е единственият адвокат, но последствията при евентуална некомпетентност на адвоката или консултанта ги плащате Вие.
Какво да изискате от адвоката?
- проверка на историята на имота. Всичко ли е наред в предходните документи, да не се окаже, че купувате от човек, който не е продавач или да не получите впоследствие отказ за кредитиране от банката. Банката също ще провери историята на имота, но по документите които адвокатът Ви е осигурил и ПРОВЕРИЛ. Защото ако някой документ е фалшив и в банката няма да го хванат. Ще Ви вземат имота, но кредитът ще Ви остане да го плащате. А фалшиви документи колкото искате.
- изготвяне на предварителен договор. Тук има доста специфики на които няма да се спирам в детайли, а само на последствията. Когато отидете за кредит в банката, тя изисква документи. Ако продавачът не ги предостави и няма такова задължение, а вие сте платили капаро, то тогава няма да имате кредит, ще пропуснете срока на договора и ще изгубите капарото. Това се случва доста по-често отколкото предполагате – да си знаете. А 10% са си 10%
- (добавено благодарения на моя приятел Ангел Тодоров) “Пазарлък с продавача за смъкване на цената, пък ако ще и с 2% да е”
- След срещата с адвоката, проверката на имота и сключването на предварителния договор, вече можете да платите капарото и комисионна на брокера. Те си ги искат при сключване на предварителния договор, а не при изповядване на сделката. Определено не е редно, защото както казах продавача може да не предостави някой документ и сделка да няма. но при положение, че сте се консултирали с адвокат и сте наясно с риска, решението за плащането на комисионна на брокера си е ваше.
- Връщате се при мен (финансов консултант) и подготвяме документите за кредита по стандартите на съответната банка, която сме определили за най-подходяща във вашия случай (понякога това са 2 банки). Получавате информация как работи тази банка, колко дела е имало срещу нея, какво да очаквате и за какво да внимавате. Все пак ще останете банков длъжник за следващите 20 години, нали така?
- Останалото е лесно – нотариус за изповядване на сделката и шампанско преди да сте започнали ремонта
Васил Кендов
Draftis – кредитни консултанти
Няма коментари:
Публикуване на коментар