Продават 4128 имота на длъжници по празниците

Новини

4128 имота на длъжници се предлагат на публична продан по празниците, става ясно от регистъра на продажбите на частните съдебни изпълнители, пише "Труд".
1193 от имотите са апартаменти, голямата част от които двустайни. Къщите, които ще бъдат изгубени от собствениците им, са 512. Отделно се продават и 146 етажи от къщи, както и 26 цели жилищни сгради.

Прехвърляне на ипотека

Често срещан казус е даден собственик да има ипотекиран имот, който е решил да продаде или да замени с друг. За да се случи това обаче, трябва да се премине през определена процедура за прехвърлянето на ипотеката върху новия имот.
Съществуват няколко варианта:

Изборът на пенсионен фонд за втора пенсия

Преди няколко дни председателят на ДПС Лютви Местан заяви в прав текст, че не знае в кой пенсионен фонд внася своите осигуровки.
В тази връзка е добре да знаете къде се осигурявате за втора пенсия. Освен, че няма да изпаднете в посочената по горе конфузна ситуация, така Вие ще сте наясно в кой частен пенсионен фонд отиват 5% от осигуровките Ви всеки месец и до какво ще доведе това след време.

Банкови продукти по проект „Енергийно обновяване на българските домове“

Инвестбанк АД стартира предлагането на  комплексни решения за кандидатстване по Проект „Енергийно обновяване на българските домове“ по Оперативна програма "Регионално развитие" 2007 - 2013 и дава възможност на българските домакинства да приложат мерки за енергийна ефективност (подмяна на дограма, топлинна изолация и др.)

Ръст на лошите и преструктурираните кредити през ноември

Депозитите на фирмите са се свили с 3,8 на сто, показват данните на БНБ
Ръст на лошите и преструктурираните кредити през ноември отчита статистиката на Българската народна банка (БНБ). Те са достигнали размер от 9,5 млрд. лв., като това отчита нарастване до 24,81%, докато месец по-рано те са били 22,56%. Причина за увеличението е отписването от статистиката на данните за Корпоративна търговска банка (КТБ) след отнемането на лиценза й.
Данните за единадесетия месец на годината показват, че заемите за бизнеса са в размер на 30,9 млрд. лв. Това регистрира спад от 11,5% за разлика от същия месец на миналата година. Спрямо октомври те намаляват с 5,1 млрд. лв. 
Изчисленията на БНБ показват и спад по отношение на депозитите. През ноември фирмените влогове са намалели с 3,8 на сто до са 14,9 млрд. лв. спрямо същия месец на миналата година. В сравнение с октомври 2014 г. спестяванията на фирмите намаляват с 1,3 млрд. лв.
Депозитите на граждани също са се свили с 3,4 на сто на годишна база до 35,5 млрд. лв. За разлика от октомври намалението е с 3,7 млрд. лв.

Печатат нови 85 млн. банкноти


Печатат нови 85 млн. банкноти, става ясно от отчета на ведомството. За послените 6 месеца са задържани около 2000 фалшиви банкноти
БНБ ще отпечата 85 млн. банкноти през 2015. Разходите за производство на нови банкноти през 2015 г. са в размер на над 10 милиона лева, за нови монети ще се дадат над 9 милиона лева като ще бъдат отсечени 145 млн. броя разменни монети, става ясно от бюджета на институцията. Производството на банкноти е свързано главно с подмяната на негодните купюри,
Общо през 2015 година БНБ планира да изхарчи над 93 милиона лева, което е с 7 милиона лева повече от бюджета за тази година, като увеличението се дължи основно на увеличените пари за печатане на банкноти и отсичане на монети.
От отчета на БНБ публикува става ясно, че много малка част от парите, които са били в обращение са били фалшиви. Задържани са 2010 броя неистински банкноти, като повечето от тях са били от 10 и от 20 лева.

10 министри изплащат кредити

Първенец по кредити е спортният министър Красен Кралев със заем от 479 514 лв.
Десет от общо двадесетте министри в кабинета “Борисов 2” имат задължения към различни банки. Това става ясно от декларациите за конфликт на интереси, които са публикувани на сайта на специално създадения за целта регистър.

Живот на семейни начала и общ дом на кредит


Какви опасности има за всеки от партньорите при една подобна сделка
Все повече млади хора избират да живеят на семейни начала, а сключването на брак оставят за по-късен етап от връзката си. Една от причините е, че така се спестяват евентуалните проблеми с делба на собствеността при раздяла. Но когато дойде време за покупка на общо жилище, възникват някои въпроси.
Как двамата могат да участват равноправно в покупката? Как се урежда сделката, когато единият използва налични пари, а другият тегли тегли кредит от банка? Може ли нотариалният акт да бъде на името и на двамата? Специалистите коментират какви опасности има за всеки от партньорите при една подобна сделка.

Родените след 1980 г. никога няма да имат сигурна работа

Новини
Пазарът на труда става все по-конкурентен, не само в България, но и в световен мащаб. Основната причина не са загубените работни места по време на финансовите и икономически кризи, а технологичните промени и демографските процеси. Благодарение на новите технологии свободните работни места на пазара намаляват и все повече от тях са в сектора на услугите. А в него по принцип сигурността на трудовите позиции е по-малка. 

Как да отсеем изгодните от неизгодните оферти за стокови кредити

Ако до преди няколко години на пазара на стокови кредити преобладаваха небанковите институции, то напоследък все повече банки започнаха да проявяват интерес към предлагане на този вид заеми. Тези процеси направиха този сегмент от пазара още по-конкурентен. Потребителите от своя страна все повече се затрудняват да изберат най-добрата сред множеството оферти. Все по-често се срещат оферти с 0% лихва или пък без оскъпяване. Какво се крие зад примамливите предложения и има ли капани?

Неразумните разходи по Коледа = 20%

Празничната еуфория през декември може да се отрази пагубно на бюджета на съществена част от българските домакинства. Тази тенденция става все по-видима с всяка изминала година, предупреждават от сайта за кредитни консултации www.creditpoint.bg и съветват българите да бъдат внимателни, защото сега е времето да вземат мерки и да не допуснат прекомерно задлъжняване. Нерядко през януари домакинствата закъсняват и изпитват затруднения дори с плащането на задължителните сметки за ток и парно, както и на вноските по кредити.

Какво точно покриват застраховките на банковите продукти?

Банките предлагат застраховки като допълнителна услуга към своите продукти, тъй като когато говорим за харчене на пари, пазаруване, спестявания, защитата е много важна. Може да разграничим 3 вида застраховки, предлагани от банките: застраховки на кредитополучатели, застраховка злополука към банкови продукти, допълнителна защита.

Лихвите падат заради фалита на КТБ

Поставянето под специален надзор и последвалото отнемане на лиценза на Корпоративна търговска банка е довело до спад на лихвите по депозитите, според анализ на Българската банка за развитие.

Високите ставки по депозитите, поддържани от КТБ, са оказвали натиск върху пазара. За това сега лихвите по депозитите намаляват значително по-бързо от тези по кредитите.

Застраховките срещу фалит на България поскъпнаха

Застраховките срещу фалит на България рязко се покачиха, след като агенция Standard and Poor's понижи рейтинга на държавата до степен "junk", или "боклук". Котировките на 5-годишните CDS-и в долари надхвърлиха 192 пункта, като от началото на месеца покачването е с повече от 30% (фиг.1). За сравнение - застраховките срещу фалит на съседна Румъния се търгуват при 143 пункта и трендът при тях за последния месец е на понижение, показват данните на Bloomberg.

Какво очаква спестяванията ни?

savingsКакво очаква спестяванията ни?
Отдавна отлагам тази статия поради мнението на приятели, че рисувам нещата в доста тъмни краски. Напоследък обаче събитията се развиват светкавично и е време да помислим за спестяванията си. А това не е лесна задача, защото е общоизвестно, че всеки знае как се спестява, но не всеки може да инвестира (управлява) спестяванията си. Това последното е доста трудно и е свързано с нюх и информация.

Винаги съм смятал за „тъпо” да моля хората да споделят някаква информация в мрежата. Този път обаче отправям апел към всички, защото смятам, че сценария който ще опиша е достатъчно реален.
Моля споделете с който намерите за добре тази статия – Фейсбук, журналисти, приятели.

Шарен свят Артенза

 Шарен свят Артенза

Банката като агенция за имоти


Много кредитни институции директно предлагат за продажба имущество на длъжници



Ако търсите подценени активи, вече сте разбрали, че кризата може да дава добри възможности за покупка. Много силно задлъжнели компании и физически лица се оказват с непосилни за доходите им вноски и банките прибягват до продажба на заложени терени, производствени предприятия, частни имоти и движими вещи. В някои случаи това става през съдебни изпълнители, но понякога банките продават активите без посредничество, като ги обявяват на сайтовете си, а за част от тях се публикуват и отделни обяви, в печатните медии например.

И депутатите с кредити


Масово теглили заеми от банки, сочат декларациите им за конфликт на интереси


Депутатите от 43-ото НС масово са теглили банкови кредити, също като министрите в кабинета „Борисов 2”. Това става ясно от декларациите им за конфликт на интереси, публикувани на сайта на специализирания регистър.
Както писа „Монитор”, половината от министрите са обявили, че погасяват борчове. Голяма част от законотворците също са опрели до заем, сочат данните в качените вече в мрежата декларации.

Всеки втори кредит до 30 000 евро

Новини
По-ниските лихви догодина ще стимулират заемите за бизнес

Почти всеки втори кредит, изтеглен през ноември, е бил до 30 000 евро, сочи статистиката.
35% от заемите са били от 30 000 до 50 000 евро, а най-скъпите – над 90 000 евро, заемат дял от малко над 4%. Кредитите между 50 000 и 90 000 евро са около 13,5 на сто.

Нови правила при ипотечните и потребителските кредити от 2015 г.

Измененията трябва да въведат европейска директива в родното законодателство
Нови правила при ипотечните и потребителските кредити може да влязат в сила от 2015 г. Готвените изменения трябва да въведат нормите от европейска директива в родното законодателство. Промените предвиждат променени условия в две насоки - за по-добра защита на потребителите и за стабилност на финансовите пазари, съобщава в-к „Стандарт“.
Очаква се в сила да влезе изискването клиентите, които искат да изтеглят ипотечен кредит, да получат договора за него една седмица преди подписването му. Идеята е те да имат достатъчно време да разгледат внимателно неговите условия, както и да се консултират с експерт по него. Освен това те ще могат да се откажат от заема до седмица след подписването на контракта.
От своя страна финансовите институции ще бъдат задължени да правят обстойна оценка на кредитоспособността на своите клиенти. Във въпросната евродиректива обаче, която трябва да бъде въведена в законовата ни рамка най-късно до 21 март 2016 г., отмяната на наказателната такса за предсрочно погасяване на кредита е препоръчителна, но не и задължителна. Тя обаче у нас беше премахната с изменения в Закона за потребителския кредит през лятото.
Най-вероятно ще влезе и изискване за кредитни посредници, с които клиентите на банките да се консултират преди тегленето на заем. Това ще трябва да е записано в договора. В него трябва да бъдат посочени и таксите, които ще се заплащат за услугите на консултанта.
Вероятно заради въвеждането на нормите в евродирективата ще се наложат промени и в Закона за потребителския кредит. Договорите за тези заеми ще трябва да съдържат изчерпателна информация, като трябва да дават възможност и за сравняване на условията по кредитите в различните банки.
Това изискване задължително ще се отнася и за годишния процент на разходите (ГПР). Към това напълно ясни трябва да са всички негови компоненти - лихви, такси, комисиони и останалите косвени разходи. Ще има и 14-дневен срок, в който клиентът ще може да се откаже от заема.
В допълнение в сила може да влезе и регламент за таксите за платежни операции с банкови карти. В момента различните финансови институции имат много различни като размер такси.

За и против рефинансирането

Темата за рефинансирането стана много популярна, особено след влизане в сила на промените в Закона за потребителския кредит. Уточняваме, че кредитите с първоначален размер над 147 000 лева останаха извън обхвата на този закон и при тях се запазват всички договорени условия. Въпреки това, почти всеки, който има изтеглен ипотечен кредит се замисля дали и как може да се възползва от законодателните промени. Тук ще анализираме онези елементи, които са важни за взeмането на такова решение.

При всички случаи банката първо ще разгледа кредитната ви история – от кога обслужвате дълга и дали сте имали забавени и/или просрочени плащания по него. Преценката е субективна, но със сигурност трябва да сте коректен към момента на рефинансирането. Анализа на платежоспособността ви към момента на кандидатстване също е задължителен елемент.

Следва да се изчислят оставащите разходи по настоящия ви кредит– месечните вноски плюс годишните такси и застраховки. Тази сума ще послужи за сравнение с офертите на другите банки, които ви предлагат рефинансиране, както и с офертата за предоговаряне в настоящата банка. Не забравяйте, че към офертите трябва да се калкулират и нотариалните такси за учредяване на нова ипотека плюс заличаване на съществуващата, или сътветно таксата за предоговаряне в настоящата банка. Почти всички банки не вземат такса за разглеждане на документите при рефинансиране, но ако кредита е ипотечен ще платите за нова пазарна оценка (с малки изключения), като е възможно да ви задължат и с такса за юридическо обслужване.

Основните предимства, които може да реализирате са следните:
- Намаляване на месечната вноска, чрез договаряне на значително по-нисък лихвен процент;
- Отпадане на годишните такси за управление;
- Включване на клауза за „ограничена отговорност” (ако дълга спрямо обезпечението е намалял значително);
- Лиминиране на валутния риск чрез превалутиране на дълга;
- Елиминиране на риска от увеличаване на лихвения процент чрез договаряне на фиксирана лихва (поне за част от периода на изплащане).

Топ 10 причини да се върне заема на време

Този вид услуга е насочена изцяло и само да бъде в полза на клиента, който търси решения за спешно финансиране. Това може да е свързано с редица причини, които са обвързани с лични нужди, проблеми или нужда от финанси като цяло.
Причините може да бъдат много, но трябва да се знае какво се избягва, когато парите се върнат на време.

Данък лихва остава в размер на 8%

Данък лихва остава в размер на 8%. Това решиха депутатите от бюджетната комисия в парламента, които разглеждат предложенията за промени в Закона за ДДС. Всички парламентарни групи гласуваха против предложението на ГЕРБ размерът на налога да се увеличи на 10%.  

Рисковете от имот при търг с неплатени сметки и такси

Как следва да постъпим, ако се намираме в това положение

Вече сте горд собственик на имот, закупен чрез съдия-изпълнител на добра цена. И сега ви предстои да влезете във владение на новото си жилище. Но има вероятност старият собственик да не е платил режийните си задължения и такси за входа. Трябва ли за пускане на нови партиди за ток и вода да са платени старите? Ами от кого домоуправителят ще търси неплатените такси за входа?

Банките преливат от пари, но кредити не се търсят

Банките са свръхликвидни, но търсенето на кредити е замряло заради несигурността в обществото. Това стана ясно на конференцията „Банките&бизнесът” , проведена на 25.11.2014 г.
Тази година има ръст на депозитите от 5 милиарда лева във всички останали банки без групата КТБ, обяви Чавдар Златев, член на УС на Fibank (Първа инвестиционна банка). По думите му това е знак, че хората и бизнесът имат доверие в банките. В същото време обаче има дисбаланс, тъй като банките не успяват да абсорбират този ръст на депозити в кредити.
Погледнато отвън, банковата система е с изключителна степен на сигурност. Ликвидните активи ще прехвърлят 30% от привлечените средства – това означава, че всеки десети лев на вложителите се инвестира в ликвидни активи. Това е ниво, което на Запад не може да се постигне, коментира още Златев.
Липсата на потребление и инвестиции е заради липсата на сигурност, посочи на свой ред и Мария Русева, зам.-председател на УС и зам.главен изп. директор на SG Експресбанк. Прогнозите на банката обаче показват, че се повишава политическата стабилност, като догодина се очаква ръст на БВП и малка инфлация, която ще замени дефлацията.

Трезорите пълни с неизползваеми пари

Лихвите от спестяванията се сринаха рекордно до 1 процент

Парите на българина са във фризера.

Хората, които разполагат със средства, се страхуват да ги вложат в каквото и да е и ги държат във финансовите институции. Банките у нас са пълни със спестявания, които на практика са неизползваеми финанси. Хората продължават да трупат пари за черни дни в трезорите, а доходността от тях намалява рекордно, обявиха финансовите експерти.

"Лихвите по депозитите се сринаха исторически до 1 процент в големите банки у нас, като това е най-ниското ниво от 2000 г. до момента", съобщи за "Новинар" икономическият анализатор Десислава Николова. Тя допълни, че ниската доходност не е отказала хората да оставят парите си в банки, въпреки че получават по-малко лихви от спестяванията си.

Представена публикация

КАК ДА СПЕСТИШ И ОТ ИЗЛИЗАНЕ И ХРАНЕНЕ НАВЪН

СУТРЕШНОТО КАФЕ Направи си го сам в къщи. Ако си свикнал сутрин да излизаш набързо и да вземеш кафе на крак, преди да започнеш акт...

Popular Posts