Нов Закон за ипотечното кредитиране, който е в унисон с приетата през март 2014 г. евродиректива, се очаква да бъде приет най-вероятно до пролетта, научи „Монитор”.
Според депутата от ДПС Йордан Цонев, член на комисията по бюджет и финанси на парламента, има такава директива и проектът за новия закон за ипотечния кредит се готви от БНБ. „Със сигурност до пролетта ние трябва да го приемем”, категоричен бе той.
Тихомир Тошев от „Кредит център” смята, че основните неща в новия закон ще са нормативите, регламентиращи работата на кредитните посредници.
По думите му така хората ще са по-сигурни, ползвайки услугите им, и това ще носи на хората ползи.
Най-характерното за кредитния пазар през миналата година бе отпадането на таксата за предсрочното погасяване за ипотечните кредити, както и на други 2 такси за усвояване и управление. Както и задължението лихвата да се формира с пазарен индекс, върху който да се начислява надбавка. Това доведе до промени на пазара. Структурата на предлаганите кредитни продукти вече е по-различна.
„Законовата промяна реално не донесе ценова промяна на кредитите”, смята Тошев. „Отпадането на таксите при някои банки доведе до повишаване на лихвата и в общи линии цената на кредита се запази. От началото на годината обаче се затвърди тенденцията за спад на лихвите по ипотеките, но търсенето не се увеличи.
Появиха се и нови кредити като например тези с ограничена отговорност, когато кредитополучателят губи само ипотекирания имот и не му се налага да доплаща, ако пазарната му стойност в момента на вземането от банката е по-ниска.
Според консултанта политическите промени и проблемите около КТБ накараха хората да са по-предпазливи при взимането на кредит. По думите му през 2014 г. повече хора разбраха какво е ГПР и че той е основният показател за цената на кредита. „Доста по-внимателни са хората, решили да теглят заем”, казва консултантът. „Сравняват офертите, искат от банките да видят повече от едно предложение поне 5-6. Задават много въпроси. Осъзнават, че вземането на ипотека е дългосрочен ангажимент. Невинаги обаче успяват да направят добре преценката си. Лошото е, че все още идват при консултантите след като вече са сключили договора, а не преди това”, констатира Тошев.
„През 2014 г. хората предпочитаха да теглят минималния възможен кредит (50-60% от цената) и да използват максимална част от спестяванията си.Те са настроени повече да спестяват, отколкото да задлъжняват. Ако се налага, те гледат да плащат по-ниски месечни вноски, които не са рискови за доходите им. Може би това ще продължи и догодина. Други рискуват и теглят ипотека между 70% и 85% от цената, като собствените спестявания ги използват след това, за да довършат купения на шпакловка и замазка апартамент. Най-често ползваната ипотека за готово за живеене жилище е между 60% и 75% от цената”, допълни шефът на консултантската компания.
Източник: www.monitor.bg
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Представена публикация
КАК ДА СПЕСТИШ И ОТ ИЗЛИЗАНЕ И ХРАНЕНЕ НАВЪН
СУТРЕШНОТО КАФЕ Направи си го сам в къщи. Ако си свикнал сутрин да излизаш набързо и да вземеш кафе на крак, преди да започнеш акт...
Popular Posts
-
С промените в Закона за потребителския кредит скъсването на връзката ви с банката вече е по-лесно В съвременния свят да изтеглиш ипотече...
-
Държавата ще вземе почти 7 млрд. лв. от международните пазари. На местните инвеститори ще се предложат ДЦК за 950 млн. лв. през годината. ...
-
СУТРЕШНОТО КАФЕ Направи си го сам в къщи. Ако си свикнал сутрин да излизаш набързо и да вземеш кафе на крак, преди да започнеш акт...
Няма коментари:
Публикуване на коментар