Новият държавен дълг може да се увеличи с 6.2 млрд. лв. до края на годината. Така 2014 г. ще отбележи абсолютен рекорд за последните няколко години по увеличаване на дълговото бреме с общо 10.6 млрд. лв.
Това се разбра на работни консултации във финансовото министерство с участието на представители на парламентарните партии по повод актуализацията на бюджет 2014. След срещата стана ясно, че за момента консенсус по фискалните параметри няма, пише „Сега".
Досега бе известно, че до края на годината трябва да се емитира нов дълг в размер на 4.5 млрд. лв. Той трябва да покрие планираното нарастване на дефицита по държавния бюджет с 1.5 млрд. лв., да осигури 2 млрд. лв. за евентуална ликвидна подкрепа на КТБ, ако се реши банката да бъде оздравена.
Актуализираният бюджет трябва и да осигури средства за рефинансиране с 900 млн. лв. на заема, теглен за подкрепа на Първа инвестиционна банка. Вчера обаче стана ясно, че дългът може да нарасне с нови 1.7 млрд. лв. Увеличението се налага заради недостига на средства във фонда за гарантиране на влоговете в банките, в който в момента има 2.1 млрд. лв. при нужни по предварителни разчети около 3.7 млрд. лв. за гарантираните влогове в Корпоративна търговска банка.
За осигуряването на тези средства служебното правителство предложи заем да тегли самият фонд, а не държавата.
Председателят на временната бюджетна комисия в НС Менда Стоянова от ГЕРБ обаче вчера обясни, че подобна схема е трудна за реализация и няма да е достатъчно изгодна. "В момента този механизъм не е регламентиран в законодателството и ще трябва да се подготвят внимателни промени в Закона за БНБ и в Закона за гарантиране на влоговете, ако искаме да го използваме. Много по-честно и изгодно като лихвени условия в тази ситуация е държавата да емитира ценни книжа от името на фонда и да покрие дупката в него", коментира Стоянова.
Експерти неофициално коментираха, че новият дълг може да се окаже и по-малък в зависимост от цената на евентуално спасяване на КТБ. Те допълниха, че всичко това праща актуализацията на бюджета на втори план след изготвяне на законодателни промени и вземане на решение за КТБ.
Продължава да няма съгласие и по предвиденото завишаване на дефицита с близо 1.5 млрд. лв. Така общият минус в държавната хазна би стигнал 3 млрд. лв., или 4% от прогнозния БВП. И от АБВ, и от БСП считат, че дефицитът може да се удържи на позволеното ниво от 3% от БВП.
Източник: www.darikfinance.bg
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Представена публикация
КАК ДА СПЕСТИШ И ОТ ИЗЛИЗАНЕ И ХРАНЕНЕ НАВЪН
СУТРЕШНОТО КАФЕ Направи си го сам в къщи. Ако си свикнал сутрин да излизаш набързо и да вземеш кафе на крак, преди да започнеш акт...
Popular Posts
-
С промените в Закона за потребителския кредит скъсването на връзката ви с банката вече е по-лесно В съвременния свят да изтеглиш ипотече...
-
СУТРЕШНОТО КАФЕ Направи си го сам в къщи. Ако си свикнал сутрин да излизаш набързо и да вземеш кафе на крак, преди да започнеш акт...
-
Държавата ще вземе почти 7 млрд. лв. от международните пазари. На местните инвеститори ще се предложат ДЦК за 950 млн. лв. през годината. ...
Няма коментари:
Публикуване на коментар