Колекторски фирми искат законодателни промени за добри практики в бранша

За законодателни промени, които да гарантират липсата на тормоз при събирането на дългове, се обявиха от Асоциацията на колекторските фирми у нас.
Председателят на организацията Райна Миткова – Тодорова коментира в ефира на БНТ, че те са готови да представят пред депутатите добри практики в сектора от европейския и световния опит, за да бъдат изготвени и адекватни промени в законодателството.

Бум на заемите до 1000 лв.

Кредитирането отбеляза минимален ръст с 65 млн. лв.
Малките кредити в размер до 1000 лв. стават все по-търсени от домакинствата. През третото тримесечие на годината заемите на гражданите до 1000 лв. нарастват с 35 683 броя (+3%) и в края на септември достигат 1,239 млн. броя, сочат данните на БНБ. Явно има много домакинства, които взимат по няколко малки заема от банките, за да покрият най-належащите си разходи и да вържат семейния бюджет. Общият брой на заемите на домакинствата е 2,715 млн., а общият им размер е 18,59 млрд. лв. Близо половината от тези заеми са именно най-малките в размер до 1000 лв., но общата сума на тези малки кредити е само 404 млн. лв. Броят заемите на гражданите в края на септември е с 1,3% по-голям от края на юни, но общата отпусната сума намалява с 50 млн. лв. (-0,3%). Това доказва, че най-голям интерес има именно към най-малките кредити.

Заемите за граждани в размер над 1 млн. лв. в края на септември са 86 броя, като те са с 3 по-малко спрямо края на юни. Общата сума на тези 86 милионерски заема е 150 млн. лв., сочат данните на БНБ.

Кредитирането на бизнеса през последното тримесечие отбелязва минимален ръст. Броят на кредитите за фирмата реално остава без промяна на ниво от 136 хил. Но общата сума, отпусната на бизнеса, нараства със 115 млн. лв. (+0,3%) до 36,15 млрд. лв. Увеличават се отпуснатите малки кредити за фирмите в размер до 2500 лв., както и по-големите - над 250 000 лв. При средните по размер фирмени заеми се отчита спад.

Общата сума на отпуснатите заеми за гражданите и фирмите се увеличава през тримесечието с 65 млн. лв. до 54,7 млрд. лв.

Източник: www.standartnews.com

Безконтактните разплащания ще стават все по-популярни

До 2020 г. над половината от електронните транзакции ще стават през мобилно устройство

До 2020 г. над 50% от електронните разплащания ще се извършват през мобилно устройство, като в света ще се използват 6 млрд. смартфони. Това показват данните от различни проучвания на международните картови организации (като MasterCard, Visa, American Express и т.н.), цитирани от Мариана Великова-Чаушева, директор "Карти" в Уникредит Булбанк, в рамките на организираната от "Капитал" конференция "Банките и бизнесът".

Прогнозите на анализаторите предвиждат още до края на десетилетието като стандарт да бъдат установени и т.нар. безконтактни разплащания. При тях платежното средство – било то банкова карта, мобилен телефон, часовник или гривна с вграден чип и т.н. – не се въвежда в устройството, което приема плащането (например ПОС терминал), а просто се доближава до него, като при покупки за по-малки суми дори не е необходимо въвеждането на ПИН код от клиента.

Смяна на инфраструктурата

Тази тенденция вече се наблюдава и на българския пазар, където все повече банки започват да издават безконтактни карти и да подменят инфраструктурата си от ПОС терминали с устройства, които могат да приемат такива разплащания. "Всяка изтичаща като валидност банкова карта от миналия декември я подновяваме в безконтактна карта", обяснява Великова-Чаушева. По думите й Уникредит Булбанк вече е издала около 230 хиляди безконтактни карти, а около 15-20% от ПОС терминалите приемат безконтактни разплащания.

Данните на MasterCard също показват нарастващата популярност на този тип транзакции в света и в Европа. Към края на третото тримесечие на 2014 г. безконтактните разплащания с карти на организацията се приемат в 67 страни. От тях 37 са в Европа, а над 14% от картите с логото на MasterCard или Maestro на континента са безконтактни. България попада в групата на страните, в които този дял е в диапазона между 10% и 19% (виж графиката), като по думите на Ваня Манова, мениджър на MasterCard за България и Македония, страната е "в горната граница на тази група". Терминалите, които приемат подобни разплащания на континента, пък са над 16%, като и в това отношение България е в групата страни в диапазона 10-19%.

На какво бих научила детето си за парите?

Източник: www.zdravduh.com
Наскоро се замислих какво ми е трябвало да знам за парите, което съм научила по трудния начин от живота. Не са малко неща.
 Иска ми се да предам всичко това и на детето си, за да не изпада в заблуди и илюзии като мен и повечето хора. Реших в тази статия да опиша накратко скромния си опит в тази насока:

БСК: Облагането на депозитите е непрофесионално решение

Идеите за промяна в данъчното облагане са пореден пример за непоследователната политика във финансово-икономическата сфера, смятат от камарата

Идеите за промяна в данъчното облагане са пореден пример за непоследователната политика във финансово-икономическата сфера. Политика, която ерозира обществената и бизнес среда и не създава условия за дългосрочно планиране и прогнозиране.
Това заявяват от Българската стопанска камара (БСК) в позиция във връзка с данъчното облагане на лихвите по депозитите.

Половината от заемите за бизнес имоти проблемни

При 30% от случаите има значителна обезценка на активите

49% от кредитите, взети от предприемачите за изграждане на бизнес имоти у нас, са проблемни. Това сочи проучване на KPMG.
Пред нас са само Румъния - с 56% дял и Словения - с 50 на сто, сочат данните на консултантската компания. У нас при 42 на сто от случаите има значителна обезценка на активите, като по този показател сме лидери в Европа.

Ето как ще се теглят гарантираните депозити в КТБ

КТБ

Ако вложителят иска да вземе парите си в брой, трябва да има предвид, че това не е безплатно и да се обади в банката няколко дни предварително.

255 хил. са вложителите с гарантирани депозити в Корпоративна търговска банка, заяви новият председател на Фонда за гарантиране на влоговете Радослав Миленков, цитиран от БНР.
Общата сума на гарантираните сметки е 3,6 млрд. лв., като парите ще бъдат осигурени в клоновете на деветте обслужващи банки.

Масови понижения на лихви по депозити и през октомври

И през изминалия месец октомври банките продължиха да понижават дохода от депозит. 9 бяха банките, които влошиха условията по срочни депозити за физически лица. На практика подобряване (макар и частично) в условията по тези продукти напълно липсваше през октомври, за разлика от предходните два месеца, когато някои банки временно подобриха условията по малка част от депозитите си. Нещо повече - две от трите банки, които подобриха условията през изминалите няколко месеца ги влошиха през октомври, което затвърди общия спад на лихвите подепозити.

Облагат с 10% лихвите по всички влогове

Обещанията, че няма да се пипат данъците за следващата година, може и да не бъдат изпълнени

 Лихвите по всички видове влогове с изключение на детските ще бъдат облагани с 10 % данък от догодина.  Това съобщи председателят на временната бюджетна комисия Менда Стоянова, цитирана от БНР.
В момента само лихвите от срочните депозити се облагат с 8%, а спестовните сметки остават извън обхвата на налога. Данъкът бе въведен от първия кабинет на Бойко Борисов, като тогава 10-процентната ставка беше валидна само за доходите от срочни депозити. След това кабинетът "Орешарски" въведе поетапно намаляване на данъка. Сега новите управляващи ще върнат целия размер на данъка и ще разширят продуктите, върху които ще се плаща той. 

Време или пари

Малките неща, които улесняват живота ни

Наскоро се замислих за малките неща, които улесняват безкрайно много живота ни. Те струват пари - понякога повече, друг път по-малко, но ни спестяват време и нерви, които също могат да ни струват скъпо. 
Кои малки неща имам прeдвид? 

На първо място в Европа сме по детска бедност

Близо една трета от българчетата живеят в нищета


Новини
23 години след ратифицирането на Конвенцията за правата на детето България е на първо място в Европа по детска бедност, а нивото на смъртност сред децата е почти двойно над средното за европейските държави. 

Какво е ФИНАНСОВО ЗДРАВЕ и ... защо „подсмърчаме”?

Автор: Росица Денева – Дипломиран финансов консултант

За да бъде човек добре, да бъде спокоен и щастлив, да се радва на живота му трябват три вида здраве – ФИЗИЧЕСКО, ПСИХИЧЕСКО И ФИНАНСОВО. Първите две ще оставя за лекарите - специалисти и психолозите. Здравото ни финансово състояние ще илюстрирам така:

До 14 дни отказваме онлайн покупка и заем под 400 лв.

Потребителят  има 14 дни срок да се откаже от онлайн покупка или такава, направена по телефона. Същото важи и заемите до 400 лв., които вече попадат в обхвата на Закона за потребителския кредит.

Кратък, но ефективен наръчник по спестяване

Правилното оползотворяване на семейния бюджет е истинско предизвикателство, независимо дали живеете сами или делите разходите си с някого. Ще се опитаме да ви дадем няколко насоки, които, надяваме се, ще ви улеснят да постигнете целта си - по-малко излишни харчове.
На първо място, трябва да направите реалистичен анализ на ситуацията в момента. Задайте си следните два въпроса:

Осъдиха фирма за бързи кредити да върне незаконно взети лихви

Жена от Пазарджик успя да осъди фирма за бързи кредити за неправомерно надвзети лихви, пише "Марица".
Мария Иванова потърсила услугите на компанията през лятото на 2010 г. Имала спешна нужда от сумата от 3 000 лева и се поинтересувала в един офис при какви условия може да я получи. Попълнила бланка, в която записала, че иска 3 000 лева, които да върне за срок от 3 г. с месечни вноски в размер на 246 лв.

Левон Хампарцумян заговори за реформи в банковата система


Левон Хампарцумян заговори за реформи в банковата система
„..няма нужда да обвиняваме за всичко БНБ, има и ДАНС и финансово разузнаване и мениджъри на фирми, които са решили да държат там парите си.”

това е мнението на председателя на Асоциацията на банките в България, изказано по НОВА

Има и още едно интересно.

Финансовата неграмотност и банковия рейтинг


Финансовата неграмотност и банковия рейтинг
Преди да започна, искам да се похваля! Потребителския банков рейтинг Е ГОТОВ !!! Хубавото е че вече няма извинения. Естествено ако сте Мая Манолова все ще измислите нещо (сутринта я гледах и цъках с език), но ако пренебрегнете информацията предоставена от рейтинга, ще плащате. Ще плащате по кредити и то добре. И на мен ще плащате впоследствие, мисълта за което поставя меркантилната ми душа в едно особено състояние на приповдигнатост и възбуда.

История с измамници представящи се за С и Г Груп

Източник: kendov.com

Искам да споделя моя опит с едни пишман събирачи на задължения СиГ Груп. Ако ВИ хареса моя опит го споделете

От половин година ми се обажда един хубавец представящ се за служител на СиГ Груп. Твърди че се казвал Цанев и че имам задължение към него, защото го бил купил от Виваком.
Първите 2-3 пъти му обясних спокойно, че това не го казва той, а Виваком. Поне така е по закон. Ако плащам на всеки който ми се обади и ми каже че му дължа пари, ще изляза наистина голям идиот.

Как да не си плащам кредита?




Как да не си плащам кредита?
Този въпрос ми задават все по често. Само за последната седмица това бяха 2-ма души. Един собственик на фирма и едно физическо лице. А най-лошото е, че такива хора ще стават все повече в следващите месеци, особено след фалита на КТБ. Какви са причините, които карат хората и фирмите да не могат да си погасяват кредитите е прекалено разтеглива тема, подходяща за студентски реферат. Аз ще се опитам да обясня с примери от практиката, как хората узряват за едно такова решение.

10 банки изплащат влоговете от КТБ

Общинските дружества ще получат на 100% сумите си

Изплащането на гарантираните от закона депозити в КТБ до 100 000 евро ще бъдат изплащани през 10 банки. Това съобщи вчера пред БНТ председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова.
Тя допълни, че сумите ще бъдат преведени по сметките в трезорите до 4 декември. Това е датата, на която Фондът за гарантиране на влоговете в банките заяви, че ще започнат изплащанията на гарантираните по закон депозити от КТБ. 

Как се изплаща лош кредит?

Източник: www.zdravduh.com 

Как се „подредих” с лош ипотечен кредит, ли? Накратко – липса на достатъчно информация, влияние на хора, които имаха финансов интерес от това, доверяване на мой близък с подобен кредит, който твърдеше, че е изключително изгоден.
Каква е историята?
Взех кредита, понеже бях събрала с помощта на семейството си сума за първоначална вноска за закупуване на апартамент /за подробности четете в предишната статия/. За двустайно жилище в София тогава /2007 година/, цената беше 52 000 евро. И аз успях да сключа сделката и да подпиша предварителен договор за тази сума около месец, след като харесах имота – просторен, среден, топъл апартамент в нисък блок без течове и с поддържан и чист вход и както ми се стори - приятни съседи.

Внимание! Добра покупка - лош кредит!!!,

Източник: www.zdravduh.com
Защо въобще някой би взел лош кредит? Много просто – липса на информация, лоша преценка, доверяване на трети лица със съмнителни интереси или финансова грамотност. Иронията на съдбата е, че този някой бях аз.

Българите теглят заем крайно предпазливо, само в краен случай

Бягаме от нови заеми като дявол от тамян или сме много предпазливи, когато все пак вземаме кредит. Това безспорно е един от уроците на кризата, която засегна България, Европа и света, но и все по-видима тенденция у нас. През ноември 2013 година изследване на БАН показа, че над 58% от българите при никакви условия не биха взели кредит.

Януари традиционно е най-слабият месец в кредитирането. „Хората са приключили един период, в който харчовете са доста високи - коледните и новогодишните празници, и ново задлъжняване не е на дневен ред“, казва Тихомир Тошев, изпълнителен директор на консултантската компанияКредитЦентър и управител на creditpiont.bg

Сега от ипотечни заеми се интересуват основно тези, които в края на миналата година са започнали търсенето на жилище, но не са приключили с процеса по закупуването му.

„Фирмите и физическите лица, с които контактуваме, са взели решения да ограничат до минимум новите заеми. Целта им е да погасят действащите и да прибягват до заем само в крайна нужда“, казва и Костадин Джигов, създател на първата борса за дългове cesia.bg и управител на СИС Контрол. По думите му всеки се опитва да намери така наречените „вътрешни резерви“ и да избегне новия дълг.

Вече сме далеч и от тегленето на кредит за почивка и екскурзии, което беше „модерно“ преди кризата. Хитовите ранни записвания за море се правят със собствени средства, обяснява Тошев. По думите му сега българите са по-внимателни и смятат, че не е много разумно да вземеш кредит, който ще връщаш две-три години, а ще похарчиш за седмица. Малка част от потребителите си разрешават да резервират морския отдих отсега скредитна карта, като се стараят да покрият вноските в следващите два-три месеца.

Наблюденията на КредитЦентър сочат, че през изминалата 2013 година основно са се търсели кредити около 30 000 евро. Средният размер на кредита в края на годината е бил 33 000 евро. Очакванията са той да не се промени съществено и през 2014 година. Тошев обясни, че до голяма степен средният размер на ипотечния заем се определя от цените на жилищата, които „почти замръзнаха“. Типът жилище също има значение. Засега приоритетно остава търсенето на двустайни апартаменти в големите градове и на тристайни в по-малките областни градове, които най-често се кредитират със суми между 25 000-35 000 евро.

Изгодно ли е да вземем нов кредит, за да погасим стар?

Според Костадин Джигов за това е необходим анализ. По-ниската лихва по нов кредит не означава, че кредитополучателят ще има финансова изгода от операцията. Трябва да се вземат под внимание няколко фактора, като разходи по отпускане на нов кредит, променя ли се срокът за издължаване на заема, каква е конкретната цел на кредитополучателя.

Има значение дали целта е по-малка месечна финансова тежест или дългосрочно намаляване на общия размер на върнатата сума. Затова, ако се затруднявате при вземането на такова решение, препоръката на специалиста е да се обърнете към финансов консултант.

Тихомир Тошев изтъкна, че правилното решение зависи от много неща – кога е взет старият кредит, в каква валута е теглен, за какъв срок и прочие. Факт е, че както има кредити с по-високи лихви от новоотпуснати, така има и изтеглени кредити, които са взети при по-добри условия от текущите за нови клиенти.

По думите му всеки кредит трябва да се наблюдава, особено ако е ипотечен – за голяма сума и дълъг период. Когато разликата вече става значителна – повече от 2-2.5 процентни пункта, е добре да се направи предоговаряне или рефинансиране на кредита, препоръчва Тошев.

Таксите по кредита – необходимо зло?

Такси по кредитите има от началото на пазара на ипотечно кредитиране в България. Клиентите ги плащат, защото офертите на финансовите институции са такива. В голяма степен те отговарят на таксите, които налагат и другите банки в ЕС и не само, посочи Тихомир Тошев.

Той очаква положително развитие конкретно за таксата за предсрочно погасяване, след гласуваната евродиректива, която дава определени рамки с цел сумата да не бъде пречка потребителите да рефинансират задълженията си.

По думите му, ако таксите намалеят, това би стимулирало част от потребителите да помислят за теглене на кредит, защото има такива, които гледат заема като цялостна картина, а не само лихвата по него.

Дали таксите на банките за отпускането, управлението и закриването на кредита са адекватни? Трудно е да се прецени, отговаря Костадин Джигов. Той напомни, че всички такси са упоменати в тарифите на банките, друг е въпросът, че съгласно общите условия те могат да въвеждат или променят такси през времето на действие на договора за кредит. „Проблемът е, че когато се взема заем, много често кредитополучателите не отдават такава важност на тези такси и са концентрирани само в получаването на парите“, изтъкна Джигов.

Затова не пренебрегвайте съвета да четете – и дребните, и едрите букви, и въобще всичко. Колкото сте по-информирани, толкова шансът за неприятни изненади намалява.

Не мога да плащам, ами сега?

Безспорно е тревожно, когато се стигне до невъзможност взетият кредит да бъде обслужван. Наблюденията на Костадин Джигов са, че т.нар. „лоши кредити“ увеличават обема си с по-малко темпо.

„Преструктуриранията, които предлагат банките, не се различават съществено от първоначалните условия по обслужване на кредита. Лично аз съм виждал преструктуриран кредит със значително увеличена годишна лихва. Това по същество не е никакво облекчение за клиента. Общо банките ви предлагат да намалят размера на вноските по кредита за определен период 6 или 9 месеца, но след изтичане на този период обслужването на кредита се утежнява спрямо първоначалните условия на отпускане. Затова не трябва да се приема всяко преструктуриране“, съветва той.

По думите му всеки случай е индивидуален и е добре да се потърси мнение на финансов експерт, който не е свързан с банката.

По-ниски лихви, по-ниски лихви… дано!

В последните 3-3.5 години лихвите вървят бавно надолу след пика им през 2009 година, когато бяха достигнали 10%. Лихвите по ипотечните кредити в момента се движат между 6-7% и са най-ниските изобщо от съществуването на пазара в България, казва Тихомир Тошев.

Според него по темата има повече политическо говорене, отколкото да се предлага нещо, което реално би работело на пазара.

„Очакваме през тази година да видим още малко намаление на лихвите, но то няма да е голямо - в рамките на 0.25-0.75 процентни пункта за различните кредитни продукти, но все пак посоката ще бъде надолу“, прогнозира той.

Какво все пак могат да направят политиците движението на лихвите в тази посока да продължи? Да създадат по-сигурна среда, икономиката да работи, безработицата да е ниска, изброява Тошев. Той очаква през 2014 година все пак да има ръст в кредитирането във всичките му сегменти - потребителско, ипотечно, фирмено.


Това обаче не означава, че ще бъдем по-малко предпазливи, защото вече е ясно - заемът освен ползи, може да носи и вреди, когато не е добре пресметнат и преценен. Предпазливостта обаче, по думите му, може само да бъде от полза за пазара и за неговата стабилност.

Обратната страна на медала - докъде може да стигне българинът в спестовността си?





Единият вид спестовност през последните години е свързан с това, че хората са несигурни за доходите си и се стараят да имат малък резерв да покрият събития като уволнение, намаляване или забавяне на заплата, болест и други.

За целта се отлагат покупки или ремонти, които в добри години щяха да се състоят, обяснява Костадин Джигов.

Вторият вид спестовност е тази на хората с високи доходи, които до преди кризата влагаха средства в рискови фондове, ценни книжа, спекулативни сделки с недвижими имоти, търговски операции и други. Сега рискът от такъв вид операции е много висок и те предпочетоха да депозират свободните си средства в банките, допълни той.

Общият ефект е свиване в потреблението на дребно и в сектора на услугите. „Банките имат скъпа ликвидност, която трябва да обслужват. Затова това положение не е изгодно за никого в момента“, категоричен е Джигов.

Според него лихвите по депозитите трябва да покриват разходите по съхранение на средствата и нищо повече, а който се стреми към по-висока доходност, да я търси извън депозитите.

www.novinibg.com

Вашият кредит след 20 години

Ще останете ли вечен длъжник


Вероятно за част от читателите дисконтирането на парични потоци, определянето на бъдеща стойност на сума или пресмятането на лихвен процент базиран на EURIBOR, SOFIBOR или референтен лихвен процент на банка „Х“ е детска игра. 
За повечето от хората обаче всички тези термини и сметки остават мъгла. Докато чакате тя да се разсее току виж сте изтеглили кредит. Причини всякакви и не непременно лишени от логика. Има толкова смислени начинания или неотложни, наистина неотложни причини да потърсите пари на заем. 

Косвените жертви на лошите кредити

Много хора гласуват прекомерно доверие на своите близки, ставайки им поръчител

Представете си, че ваш близък роднина или добър приятел иска да изтегли кредит и ви помоли да му станете поръчители. Може би вече ви се е случвало. Ако все още не, добре помислете, преди да сложите подписа си. Много хора гласуват прекомерно доверие на своите близки, ставайки им поръчители, и така попадат в омагьосания кръг на лошите кредити.

Ефектите КТБ върху депозитния пазар

Спестяванията се преразпределиха към чужди банки, лихвите останаха ниски, а фалитът на банката ще изтрие 1.7 млрд. лв.

Лятната банкова криза промени депозитния пазар. Ефектът КТБ е в три направления: преразпределение между банките, завръщане на доверието на клиентите (при ниски лихви) и загуба на негарантирани депозити за милиарди в източената банка. Масовите тегления в КТБ и паниката в ПИБ преместиха повече спестявания към банките с чужди собственици.

Изплащането на гарантираните влогове в КТБ започва от 4 декември 2014 г.

Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) информира вложителите в „Корпоративна търговска банка“ АД (КТБ) за условията и реда за изплащане на суми по гарантираните им влогове във връзка с отнетия на 6.11.2014 г. от Българската народна банка (БНБ) лиценз за извършване на банкова дейност на КТБ.

Потребителски кредит за обединение на задължения


 https://www.postbank.bg/bg-BG/Individuals/04ConsumerLoans/02DebtsConsolidationConsumerLoan/


Промоционална лихва от 7,95%* до 14 ноември 2014!

 
 КАКВО ПЕЧЕЛИТЕ:

БНБ отне разрешението за увеличаване на капитала на КТБ

Ето го цялото съобщение на БНБ:
Днес, 06.11.2014 г., на основание чл. 103, ал. 1, т. 1 от Закона за кредитните институции (ЗКИ), във връзка с чл. 62, буква „а” и чл. 63, буква „в” от Регламент (ЕС) № 575/2013, чл. 103, ал. 2, т. 25, чл. 103, ал. 4 и чл. 151, ал. 1 – 3 от ЗКИ, Управителният съвет на БНБ отне издаденото разрешение на „Корпоративна търговска банка” АД, съгласно Заповед № БНБ - 43011/28.03.2014 г. на подуправителя на БНБ, ръководещ управление “Банков надзор”. Съгласно тази заповед на подуправителя бе позволено на КТБ АД да включи в капитала си от втори ред сумата в размер на левовата равностойност на 35 000 000 (тридесет и пет милиона) евро, привлечена по силата на договор за предоставяне на заем под формата на подчинен срочен дълг, сключен на 24.03.2014 г. между банката, в качеството й на заемател, и „Технологичен център - Институт по микроелектроника (ТЦ-ИМЕ)” АД, в качеството на заемодател. 

В хода на надзорната инспекция в КТБ, извършена в периода 04.07.2014 – 14.10.2014 г., на база данни към 30.06.2014 г., констатациите от която са отразени в доклад № БНБ-125089/27.10.2014 г., е установено, че банката е финансирала непряко заемодателя и цялата вноска от него към КТБ по договора е направена със средства, осигурени от самата банка. Това е станало по следния начин:

1. По договор за кредит от 25.03.2014 г. между банката и „Дунарит” АД в размер на 15 000 хил. евро е усвоена цялата сума и на същата дата е преведена по сметка на ТЦ-ИМЕ в банката;
2. По договор за кредит от 25.03.2014 г. между банката и „Търговски парк Тракия” ЕАД в размер на 6000 хил. евро, която на същата дата е преведена по сметка в банката на ТЦ – ИМЕ;
3. По договор за кредит от 25.03.2014 г. между банката и „Планасат” АД в размер на 5000 хил. евро на същата дата е усвоена цялата сума и е преведена по сметка на „Кен Трейд” , оттам – по сметка на „Хидроенергийни проекти” ЕООД и от него – на „Бромак” ЕООД;
4. По договор за кредит от 25.03.2014 г. между банката и „Ривер Инвест” АД в размер на 8000 хил. евро е усвоена цялата сума и е преведена по сметка на „Хедж Инвестмент България” ЕАД, а оттам – по сметка на „Оптима Интертрейд” АД;
5. По договор за кредит от 25.03.2014 г. между банката и „Оптима Интертрейд” АД в размер на 5000 хил. евро е усвоена цялата сума, като е преведена по сметка на дружеството;
6. На 25.03.2014 г. набраните от трансакциите по т.4 и 5 общо 13 000 хил. евро са е преведени от „Оптима Интертрейд” АД по сметка на „Бромак” ЕООД;
7. На 25.03.2014 г. набраните от трансакциите по т. 3 и 6 общо 18 000 хил.евро са преведени от „Бромак” ЕООД на „Сентрал Техно Инвест” ЕАД в КТБ и от него – по сметка на ТЦ-ИМЕ в същата банка;
8. От набраните чрез трансакциите по т. 1, 2 и 7 общо 39 000 хил. евро, на 25.03.2014 г. ТЦ- ИМЕ е превело по сметка на банката 35 000 хил. евро по договора за подчинен срочен дълг.

БНБ отне разрешението за увеличаване на капитала на банката




По такъв начин „Корпоративна търговска банка”АД непряко е финансирала плащанията към самата нея, извършени от заемодателя „Технологичен център - Институт по микроелектроника (ТЦ-ИМЕ)” АД по договор за предоставяне на заем под формата на подчинен срочен дълг, сключен на 24.03.2014 г. между банката и „Технологичен център - Институт по микроелектроника (ТЦ-ИМЕ)” АД. 

Докато ипотеката ви раздели

С промените в Закона за потребителския кредит скъсването на връзката ви с банката вече е по-лесно


В съвременния свят да изтеглиш ипотечен заем заедно с някого къде на шега, къде съвсем сериозно се приема за израз на доста по-дългосрочни намерения за съвместното ви бъдеще, отколкото сключването на брак. Разликата с традиционната сватба е, че в този случай във връзката има и трети участник – банката. Всъщност разривът на отношенията именно с нея често може да се окаже много по-сложен, а доскоро и доста по-скъп, отколкото раздялата с партньор.

Какво се случва с кредитите и депозитите при несъстоятелност на кредитна институция

Фалит (несъстоятелност) на банка може да иска само БНБ. Искането се отправя към съда, той взема решение, обявява се датата на несъстоятелност. Централната банка отнема лиценза на банката, уведомява Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ). Той назначава двама синдици, които управляват затворената банка и процесите в нея – събиране на вземанията й и удовлетворяване на кредиторите й. Фондът контролира цялата дейност на синдиците.

Банката на Цветелина Бориславова с 9,5 млн. загуба

Пет от 27-те банки, работещи в България, отчитат загуба в края на септември, сочи статистиката на БНБ. Най-голям отрицателен резултат регистрира Банка Пиреос - 25, 457 млн. лв. На второ място е Българо-американска кредитна банка, която е собственост на Цветелина Бориславова. Нейната загуба е 9,5 млн. лева.

Как да изтегля бърз кредит разумно и отговорно?

В края на месеца сме, непосредствено преди да ни изплатят месечното възнаграждение, а сме изразходвали всичките си приходи. В този момент получаваме СМС за изтичащото ни каско, тавана от съседите отново е протекъл или учителката на детето ни е помолила до края на седмицата да платим вноската за „зеленото училище”. Изведнъж сме поставени пред спешна нужда от пари и трябва да вземем бързо финансово решение. 
Изключително подходящ изход от създалата се ситуация е взимането на „бърз кредит”. Основните характеристики на който са: кредити за малки суми пари, които се отпускат от фирми за бързи кредити за много кратки срокове, понякога дори в рамките на часове. Кандидатстването е много лесно, само срещу лична карта, погасяването е на равни седмични или месечни вноски. 
Бързо и лесно решение за проблема ми? Чудесно! Но както за всяко действие, което предприемаме с финансите си, е добре да сме информирани за ползите и рисковете, които се крият зад решението ни. 
Следващите редове разкриват няколко кратки препоръки, на които да обръщаме внимание, когато кандидатстваме за бърз кредит:

Списък на одиторите на фирми с кредити от КТБ

Класически конфликт на интереси: одиторът Николай Орешаров е направил одит на 50 компании с кредити от КТБ на общ размер 2.4 млрд лева, като в същото време е член на одитния комитет на същата тази КТБ!

2280 лева за издръжката на домакинство с две деца

С повишаването на цената на електроенергията, животът ще поскъпне отново


Новини
Досега минимумът за издръжката на домакинство с две деца беше 2245 лв.
С повишаването на цената на електроенергията, животът ще поскъпне отново. Това прогнозират експерти от Институтът за социални и синдикални изследвания към КНСБ. 
Според проучването разходите за основните нужди на 4-членно домакинство ще скачат с около 40 лв. на месец до края на зимата, предаде TV7.

Счетоводни услуги и консултации


http://account.ovo.bg/

Ferratum

Ferratum
 https://www.ferratum.bg/?gclid=CPLB3ZCs4MECFasEwwodH6sA_Q

Скок при малките потребителски кредити заради студа и страха

Покупка на климатици, зимни гуми и погасяване на стари сметки за парно са сред основните разходи, за които потребителите търсят малък банков заем. 

Над 14% е ръстът в броя на запитванията за потребителски кредити между 800 и 2000 лева през последния месец, посочват от консултантски сайт. Според наблюденията на експертите причината се крие в невъзможността на домакинствата да покрият натрупани и належащи разходи на прага на зимата.Сериозната активност в последната седмица бе допълнително стимулирана от опасенията на хората, че зимата ще бъде наистина тежка и трябва да се подготвят максимално бързо. Най-много от взетите през последните дни заеми са за алтернативно отопление на домакинствата, показват данните на консултантите – 32%, на второ място е желанието да се уредят стари сметки за парно - 29%.

Експертите смятат, че малките банкови заеми стават все по-предпочитани спрямо бързите кредити, които по-често се ползват за суми под 500 лева. По-ниското оскъпяване при потребителски заем е една от основните причини, но за клиентите е важно и реномето и рискът при избирането на партньор - кредитна институция. 

Честите дискусии в медиите покрай промените в Закона за потребителския кредит и случаите на некоректност от страна на някои фирми от сегмента "бързи кредити" карат потребителите да се чувстват по-сигурни, когато работят с банка. /БЛИЦ

За тези, които вече имат кредити

Две са основните причини, които могат да Ви насочат да преразгледате Вашия кредит - да получите по-добра цена или да намалите месечната си тежест. И в двата варианта решението може да бъде както рефинансиране, така и предоговаряне на Вашия настоящ дълг. Процеса на вземане на решение обикновено протича като решаване на математическа задача с няколко възможни варианта на решение (е, подразбира се, че трябва да сте на ти с математиката).

Искров: По-евтино е КТБ да фалира

Офертата направена от инвеститорите за рекапитализиране на Корпоративна търговска банка ще ангажира повече публични средства, отколкото ако се спазва българското законодателство и се премине към обявяване на банката в несъстоятелност. Това заяви от трибуната на Народното събрание гуверньорът на БНБ Иван Искров.

Според него, на база на оценката на одиторите се очаква капиталът на КТБ не просто да е отрицателен, а да е силно отрицателен и БНБ е длъжна да отнеме лиценза и да отправи искане до компетентен съд за обявяване на банката в несъстоятелност.

PROVIDENT

Задлъжняваме рекордно до края на годината

Новият държавен дълг може да се увеличи с 6.2 млрд. лв. до края на годината. Така 2014 г. ще отбележи абсолютен рекорд за последните няколко години по увеличаване на дълговото бреме с общо 10.6 млрд. лв.

Това се разбра на работни консултации във финансовото министерство с участието на представители на парламентарните партии по повод актуализацията на бюджет 2014. След срещата стана ясно, че за момента консенсус по фискалните параметри няма, пише „Сега".

Представена публикация

КАК ДА СПЕСТИШ И ОТ ИЗЛИЗАНЕ И ХРАНЕНЕ НАВЪН

СУТРЕШНОТО КАФЕ Направи си го сам в къщи. Ако си свикнал сутрин да излизаш набързо и да вземеш кафе на крак, преди да започнеш акт...

Popular Posts